''You are only as free as your mind lets you be''
Philip Anselmo

22 Mayıs 2010 Cumartesi

ivan gregor ilyiç kolavaski' nin facebook şarkısı tadındaki hayatı

moskova'nın kenar mahallelerinin bile şanzelize kaldığı bir kasabada doğmuştu gregor. öyleki kasabada bırakın susu elektiriği hava bile yoktu. kasabanın hemen yanına kurulan fabrikanın dumanı tüm kasaba havasını çükermiş dumansız hava sahası falan yalan olmuştu. işte öyle gri ve isli bir gök yüzüne açmıştı gözünü gregor.

aslında gregor ilk olarak bok görmüştü. çünkü gregorun ebesi gregor doğduğunda kıcını tuvalate dönmüştü. e tabi gregorun kıçına şaplağı patlatmak maksatlı çevirince gregorun gördüğü ilk şey tuvaletti. üstelik şansına baş aşağı durduğundan boklarda sanki tavandaymış gibi duruyordu. şansız çoçuk.

altın sarısı saçlarının ve mavi gözlerinin getirdiği güzellik bu kasabada bi işe yaramıyordu. ve evet gregorun babası hanchelminakof adlı bir alman anasıda olgadandogmaghelga adlı gene alman bir manavdı. sırf rusyadalar cocuk ilkokulda zorluk çekmesinler diye adını gregor koymuşlardı. zaten almanyada olsalardıda biz adımızdan cok çektik bununki düz olsun güzel olsun diyede hans koyacaklardı. ama kader işte. hans düşünürsün gregor ilyiç kolavaski olur. gregorun hayatıda böyleydi.

cocukluğu en yakın arkadaşı piotr(ileride karısı olacak hatun) ile putin sokağında sek sek üç taş beş taş dokuz taş falan oynamakla geçti. gregor 14 yaşına gelince babası ona ihayn! greus gregor domanko! ılyuh çveti oboza demişti. gregor bundan zerre bişey anlamamamıştı çünkü babası olacak pezemenk kasabanın kumarhanesinde pişpirik(rus pişpiriği ama) oynayıp karı kız kesmekten oğluna iki kelime almanca öğretmemişti. durumu farkedip haa ihhayze ihhayze diye kesik kesik güldükten sorna oğluna artık 14 yaşına geldiğini ve fabrikaya gitmesi kendi hayatını kurması gerektiğini söyledi.

yaa baba bi sigigit 14 yaşında patates kadar veledim gene para bulamadın sıkıntıya girdin evden bi boğaz eksilsin diye ayak yapıyosun dimi lan? dedi gregor. babası euhe euhe diye suçlu suçlu gülerken gregor çantasını toplamaya başlamıştı bile.....


-DEVAMI GELECEK-